oranžno opozorilo Svet24.si

Arso oranžen alarm prižgal tudi za severovzhod, ...

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

1706792389-b60k4933-1706792354008 Necenzurirano

Furs blokiral premoženje nekdanjega ministra ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

kmetijaa11 Njena.si

Kmetija: Novi tekmovalci vas bodo prikovali pred ...

doncic Ekipa24.si

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

Danes

12°

Sobota
Pretežno jasno

9° / 24°

Nedelja
Dež

10° / 24°

Ponedeljek
Dež

12° / 23°

Torek
Dež

13° / 20°

Sreda
Dež

12° / 20°

Četrtek
Pretežno oblačno

10° / 22°

Čas je za piknik!
Na nepozaben izlet s Kumom in Avto centrom Celeia
Pravila Radia Kum Trbovlje - posvetovalni referendumi
Rezultati Skupine MOL v Q1: solidno uspešni kljub izzivom v okolju
Odprtje najsodobnejšega lesnopredelovalnega centra Žiher les
VOLITVE EU 2024
Čas je za piknik!
Na nepozaben izlet s Kumom in Avto centrom Celeia
Pravila Radia Kum Trbovlje - posvetovalni referendumi
Rezultati Skupine MOL v Q1: solidno uspešni kljub izzivom v okolju
Odprtje najsodobnejšega lesnopredelovalnega centra Žiher les
VOLITVE EU 2024
Novice
KE

Kmetom odškodnine v višini od 20 do 100 tisoč evrov

Kmetom odškodnine v višini od 20 do 100 tisoč evrov
dimnik TET
Svet 24

HSE (lastnik TET), Steklarna Hrastnik in TKI bodo 26 zasavskim kmetom zaradi onesnaževanja plačale 2 milijona evrov odškodnine.

26 zasavskih kmetov se je leta 1995 odločilo za tožbo proti tovarnam – največjim onesnaževalcem Zasavja, in sicer zaradi škode na kmetijskih zemljiščih. Zdaj je sodišče odločilo: za obdobje od leta 1991 do 2002 morajo Holding Slovenske elektrarne kot lastnik Termoelektrarne Trbovlje, Steklarna Hrastnik in hrastniška Tovarna kemičnih izdelkov kmetom plačati dva milijona evrov odškodnine. HSE 1,2 milijona evrov, 770 tisočakov Steklarna Hrastnik, 30 tisoč evrov pa TKI. Lafarge pa naj bi že pred pravnomočnostjo sodbe kmetom plačal 270.000 evrov.


Eden od kmetov, ki so šli v tožbo, je tudi Uroš Macerl. Takole komentira odločitev sodišča: »Smo veseli, da smo po več kot 20-ih letih dosegli to zmago na sodišču, v katero smo verjeli že prej, vedeli smo, da jo moramo na nek način dobiti. Je pa bilo seveda zelo težko vsa ta leta boriti se proti izredno močnim odvetniškim družbam teh tovarn, ki so se na nek način veselo igrale s tem, da so zavlačevale in na hrbte kmetov dale vse stroške dokazovanja.«


Višina odškodnin, ki pripadajo posameznim kmetijam je različna, odvisna je predvsem od lege in velikosti kmetije, gibljejo se od približno 20.000 do več kot 100.000 evrov. Kaj nam je še povedal Uroš Macerl, preverite v spodnjih posnetkih.


Poklicali pa smo tudi Branka Majesa, direktorja hrastniške Tovarne kemičnih izdelkov. Kot pravi, so odškodnino plačali, ker so stroški pravdanja že zdaj presegli stroške odškodnine in bi, če bi se stvar še vlekla, še narasli.

Tudi v Steklarni Hrastnik so želeli, da se zgodba čimprej konča in pristali na plačilo višjega deleža, kot je je bil ocenjen povprečni krivdni delež s strani sodnih izvedencev med postopkom. Sodni izvedenci so namreč izdelali več strokovnih mnenj in si teren večkrat ogledali. Krivdni delež Steklarne Hrastnik so ocenili na med 2,6 do 33 %, torej v povprečju do 10 %. Vendar pa se je sodišče odločilo za solidarno odgovornost, saj naj ne bi moglo določiti deleža odgovornosti, ne glede na mnenja sodnih izvedencev. Tako je obstajala visoka stopnja možnosti, da bi morala dosojeno odškodnino skupaj z obrestmi v višini 2,7 milijona evrov v celoti poravnati Steklarna Hrastnik. Zato so se odločili, da torej pristanejo na plačilo višjega deleža, kot je bil ocenjen povprečni krivdni delež.


Ob tem pa so v Steklarni razočarani tudi nad odnosom kmetov - tožnikov do podjetja. Tožniki so namreč z Lafarge Cementom po izdaji prvostopenjske sodbe in pred odločitvijo Višjega sodišča v Ljubljani o pritožbah, sklenil sodno poravnavo. Preostala tri tožena podjetja, torej tudi Steklarna, pa o dogovorih niso bila obveščena in niso bila povabljena k sodni poravnavi. Čeprav je Steklarna Hrastnik med postopkom soglašala s postopkom mediacije, tožnikom tudi ponudila oziroma predlagala poravnavo, ti predloga niso sprejeli, prav tako tudi niso soglašali s postopkom mediacije. V Steklarni dodajo: »Torej so tožniki za Lafarge Cement uporabili povsem druga merila«.

Uroš Macerl 1. del

Uroš Macerl, 2.del

Uroš Macerl, 3. del

Uroš Macerl, 4. del