sta,ke

Roglič zmagal

Arsen Perić

Primož Roglič je skupni zmagovalec kolesarske dirke po Algarveju.

Slovenski kolesar Primož Roglič je zmagovalec dirke po Algarveju. Član nizozemske ekipe LottoNL-Jumbo je rumeno majico vodilnega oblekel po tretji etapi in jo zadržal do konca. To je tretja skupna zmaga na večdnevni dirki za 27-letnega Kisovčana, pred tem je še z novomeško Adrio Mobil slavil na dirki po Azerbajdžanu in po Hrvaški.

V zadnji etapi, ki jo je zmagal Portugalec Amaro Antunes, je član ekipe LottoNL-Jumbo uspešno ubranil 22 sekund prednosti, ki si jih je pred dvema dnevoma prikolesaril pred nekdanjim svetovnim prvakom Poljakom Michalom Kwiatkowskim.

Dirka po Algarveju sodi med dirke evropske serije in nosi oznako ekstra kategorija, kar je druga najvišja kategorizirana dirka - višje so le dirke svetovne serije - pod okriljem Mednarodne kolesarske zveze Uci.

Nekdanji smučarski skakalec, med leti 2013 in 2015 član Adrie Mobila, je prvič po lanskem prestopu v svetovno serijo k LottoNL-Jumbu resneje opozoril nase pred letom dni prav na dirki po portugalski pokrajini Algarve. Takrat je bil tretji in šesti v etapi ter skupno na koncu peti, povsem enakovredno pa se je boril s številnimi zvezdniki svetovnega kolesarstva.

Kmalu za tem je na dirki po Kataloniji naredil še korak naprej, ko je v etapi osvojil drugo mesto, na dirki po Italiji je sledila "eksplozija" z drugim in prvim mestom v vožnji na čas. V nadvse uspešni sezoni je Roglič med drugim osvojil državni naslov v kronometru, postal najboljši kolesar leta 2016 po izboru Kolesarske zveze Slovenije, oblekel slovenski dres na evropskem in svetovnem prvenstvu ter na olimpijskih igrah.

Drugi Slovenec Simon Špilak (Katjuša) je etapo končal na 18. mestu z zaostankom 49 sekund, v skupnem seštevku je pridobil eno mesto ter osvojil končno 12. mesto z zaostankom 2:41 minute.