Na Ameriški 8 v Ljubljani je bilo v petek zvečer kot na kakšni zabavi v ZDA - visoki (v vseh pogledih) in elegantno oblečeni gospodje in ob njih dih jemajoče lepotice v prekrasnih oblekah.
Na zasebno zabavo so prišli neposredno z velikega gala dogodka, ki se je zgodil v Stožicah.
Na predvečer svoje zadnje tekme imenovane Night of the Dragon, ki jo organizira Spontanzo, je Goran Dragić gostil poslovno-športni dogodek, kjer je z novinarji delil vpoglede v svojo uspešno kariero, vrhunce svojega igranja in podrobnosti o prihajajočem spektaklu.
"Res sem vesel, da se je mojemu vabilu odzvalo toliko igralcev. Sam sem po tihem upal, da jih bo v Slovenijo za mojo zadnjo tekmo prišlo čim več, saj gre za ljudi, ki so res velik del moje kariere. Skupaj smo preživljali dolge ure na terenu in v garderobah ali pa smo si nasproti stali na igrišču. Zdaj je čas, da skupaj obujamo spomine in zaključimo to zgodbo," je na zabavi dejal Dragić.
Uradnemu delu pa je sledila zasebna zabava, katere gostitelj je bil Rasto Tomažič, lastnik priznane restavracije DiVino in izjemne znamke Mare Santo.
"Še sami nismo pričakovali, da se bo na današnji večer v naši restavraciji zbralo toliko znanih obrazov. Upam, da bomo tudi v prihodnosti lahko organizirali čim več dogodkov, kot je ta," je na zabavi dejal Tomažič.
Dragić, ki je svojo zadnjo tekmo v NBA odigral aprila preteklega leta kot član Milwaukee Bucks, je svojo pot v ligi NBA začel leta 2008, igral pa je za Phoenix Suns, Miami Heat, Houston Rockets, Toronto Raptors, Brooklyn Nets in Chicago Bulls. V svoji karieri je odigral več kot tisoč tekem in dosegel 13.448 točk, za reprezentanco Slovenije pa je zbral rekordnih 90 nastopov.
Izjemni dosežki in čustveno slovo
"Združili smo svet košarke in pripravljamo veliko presenečenj," je dejal Dragić med dogodkom v hotelu Austria Trend, kjer je izrazil upanje, da bodo gledalci uživali v pestrem programu dogajanja. Dragić, ki je bil dvakrat član prve peterke evropskih prvenstev in leta 2014 član tretje peterke NBA, je bil štirikrat izbran za igralca tedna in leta 2018 igral na All-Star tekmi. "Že leto dni ne igram, a sem se s tem sprijaznil," je razlagal, izražajoč zadovoljstvo s svojo kariero in samim sabo.
Zlati časi 2013-2018
Dragićeva najboljša leta so bila med 2013 in 2018, ko je igral 374 tekem v rednem delu NBA, v povprečju dosegal 17,7 točke in 5,4 podaje na tekmo, v dveh sezonah pa celo več kot 20 točk. Leta 2017 je dosegel vrhunec z zlato medaljo na evropskem prvenstvu v Istanbulu in priznanjem za najkoristnejšega igralca. "Najboljši trenutek je bila zlata kolajna s Slovenijo, sledijo pa ji prihod v NBA in igranje za Miami Heat," je povedal.
Priznanje Košarkarske Zveze Slovenije
Košarkarska zveza Slovenije je v znak priznanja našemu košarkarju upokojila reprezentančni dres s številko 3. "Počaščen sem. Za Slovenijo sem igral 12 let, tudi poškodovan in utrujen, a sem vedno užival," je dejal Dragić. Na petkovem dogodku je izpostavil prisotnost Billa Duffyja, Steva Nasha in Dirka Nowitzkega, ki so pomembno vplivali na njegovo kariero.
Tekma zvezd
Na petkov večer se je dogajanje preselilo na rdečo preprogo, kjer so se igralci razdelili v dve ekipi, na čelu z Dragićem in Luko Dončićem. Med udeleženci so bili tudi Steve Nash, Dirk Nowitzki, Chris Bosh in mnogi drugi, kar je dodatno poudarilo veličastnost dogodka. Na tribunah Stožic so bili prisotni tudi številni trenerji in košarkarski delavci, ki so zaznamovali Dragićevo kariero.
Večja prepoznavnost Slovenije
Dogodek je prispeval tudi k večji prepoznavnosti Slovenije, za kar se je Dragić zahvalil. Poudaril je vlogo športa kot ambasadorja države, ki združuje ljudi ne glede na izvor. "Vesel sem, da so vsi, ki so bili povezani z mojo kariero, obiskali Slovenijo in videli, kako velike dogodke lahko priredimo," je dejal.
Novinarska konferenca
V soboto je nato nekaj ur pred tekmo v restavraciji DiVino potekala novinarska konferenca, kjer so se zbrali številni tuji in slovenski novinarji. Sprva jih je tam pričakala pogostitev, nato pa je sledila kratka predstavitev o lepotah Slovenije. Dogodek se je nadaljeval s predstavitvijo penine Mare Santo, v kateri so lahko zbrani uživali tudi v času tiskovne konference. Gre za prav posebno vrsto penine, saj jo slovenski vinarji več kot eno leto starajo 20 metrov pod gladino jadranskega morja. Prve steklenice so bile potopljene pred skoraj četrt stoletja, morski tok pa poskrbi, da penina ostane vitalna in živa. Prav tako morje penini preko zamaška doda številne minerale, ki dajejo vinu svojevrsten okus.
V restavraciji DiVino je nato sledilo še kosilo, kjer je kuhar pred vsemi zbranimi pripravil testenine z jurčki in tartufi, novinarji pa so lahko med sabo izmenjali informacije in se še dodatno podučili o Sloveniji in slovenskem vinu.
Ne le, da je Noč zmaja torej poskrbela za vrhunski košarkarski spektakel, pač pa tudi za prepoznavnost Slovenije med novinarji in vsemi zbranimi na tiskovni konferenci.
Seznam udeležencev na sobotni ekshibicijski tekmi
V prvi postavi ekipe Team Gogi so ob Dragiću tekmo začeli Steve Nash, Nikola Vučević, Vlatko Čančar in Vladimir Radmanović, v njegovi ekipi pa so bili še Sani Bečirović, Aleksandar Ćapin, Nebojša Joksimović, Jaka Lakovič, Domen Lorbek, Prepelič, Zoran Dragić, Saša Pavlović, Matjaž Smodiš, Žiga Dimec, Primož Brezec, Rašo Nesterović, Predrag Danilović, Chris Bosh in Erazem Lorbek. S klopi so košarkarje taktično usmerjali Spasoje Todorović, Kevin McHale, Alvin Gentry, Aleksandar Đikić, Jure Zdovc, Chris Quinn in Dalibor Damjanović.
V začetni peterki ekipe Team Luka so medtem ob Dončiću zaigrali Nikola Jokić, Bogdan Bogdanović, Luis Scola in Robin Lopez, za igralce, ki so tekmo začeli s klopi pa je Luka izbral še Alekseja Nikolića, Matica Rebca, Bena Udriha, Jako Blažiča, Eda Murića, Boštjana Nachbarja, Uroša Slokarja, Sašo Zagorca, Miho Zupana, Marjanovića, Gašperja Vidmarja, Dejana Bodirogo, Dirka Nowitzkega, Miroslava Berića in Josha Richardsona.
Zasedbo so vodili Igor Kokoškov, Aleksandar Đorđević, Aleš Pipan, Rado Trifunović, Memi Bečirović in Zoran Martić.