Pred štirinajstimi dnevi je začel delovati portal sos-sola.si, portal za pomoč pri učenju matematike. Namenjen je učencem prve triade, še bolj pa njihovim staršem ali starim staršem, pač tistim, ki se po šoli skupaj z otrokom ukvarjajo z matematičnimi domačimi nalogami.
Gre za idejo Alenke Knez in njenih sinov, Jureta in Saša. In če ste ob besedah »portal za pomoč pri učenju matematike, pomislili, da boste vašemu otroku s portala natisnili kup nalog, ki jih bo rešil za vajo, ste pomislili narobe.
Seveda vsebuje tudi vaje oz. liste za učence, a ne množico njih. Vaj je le toliko, da starš lahko diagnosticira oz. odkrije, katera snov otroku ne gre. Potem pa ustvarjalci portala na straneh za starše prikažejo, kako otroku razložiti snov, in sicer na učinkovit način. Ali kot so zapisali na portalu: »Strani za starše so najbolj pomemben del portala sos-sola.si, ker bo z njihovo pomočjo vsaka ura vaše pomoči učinkovitejša.«
Šolski sistem danes zahteva precej več dela staršev, kot je včasih, ne glede na to, ali se nam zdi to prav ali ne, ali si to želimo ali ne, to je dejstvo, pravi Sašo Knez in dodaja: »In če že sedimo s svojimi otroki, zakaj ne bi delali na bolj efektiven, na boljši način.«
Starši se najbrž niti ne zavedajo razsežnosti stisk, ki jih lahko povzroči neznanje matematike. Matematika je namreč v prvi triadi na urniku štiri ali petkrat na teden. In če otroku matematika ne gre, pravi Sašo, se lahko vsak dan počuti neuspešnega, vsak dan lahko doživlja stiske, ki so lahko zelo velike.
»Prvi trije razredi so odločilni,« dodaja Alenka Knez. Takrat se namreč postavljajo temelji.
Jure Knez je tretji iz družine Knez, ki je soustvarjal portal. Jure, tehnični direktor Dewesofta, je s svojim znanjem, idejami, navdušil številne strokovnjake, številna ugledna podjetja. In zato bi morda pričakovali, da bo Jure soustvaril portal, namenjen posebej nadarjenim učencem. Kaj ga je torej vodilo, da pomaga tistim, ki imajo težave?
»V vsakem sistemu obstaja 10 odstotkov populacije, ki bo delala zelo dobro, izjemno, ne glede na sistem, 10 odstotkov jih bo delalo slabo pa kar koli narediš. Je pa tistih 80 odstotkov, ki delajo dobro, če so jim ponujene dobre možnosti, in delajo slabo, če teh možnosti ni. S to idejo poskušamo pomagat mlajšim generacijam, ki morajo dobiti neko veselje do matematike.«
Kaj so nam o portalu še povedali Alenka, Sašo in Jure, preverite spodaj: