Rudarsko muzejsko in etnološko društvo Perkmandeljc je včeraj dopoldne pri vhodu v trboveljski rudnik odkrilo spominsko ploščo, na kateri so zapisani vsi štrajki, tudi zadnji leta 2014.
Na dogodek sta prišla poslanka Alenka Bratušek, takratna predsednica vlade, ki je priznala, da jo je bilo vstopa v jamo strah in prvi sindikalist Dušan Semolič, ki je tudi pred dvema letoma prišel podpret knape. Županja Trbovelj je v pozdravnem nagovoru dejala, da bo ta zadnja stavka vklesana v spominsko ploščo kot opomin in spomin na boj za izpolnitev zakonsko pripadajočih pravic.
Knapi so pred dvema letoma med ostalim zahtevali tudi prezaposlitve. Na vprašanje kako je danes, je na četrtkovi novinarski konferenci sindikalist Anton Lisec odgovoril, da je bila zahteva po prezaposlitvi v lokalnem okolju dobro sprejeta, ne pa tudi v širšem. Dodal je, da so tudi samo dojeli, da prezaposlitev v tej državi ni mogoča čez noč. Še danes je na rudniku zaposlenih 69 ljudi, kar šteje za uspeh, a po drugi strani je treba povedati, da je te zgodbe konec. Ali kot je dejal Lisec: »To je edina zgodba, ki je imela svoj konec, pa še kar traja.«
Več v izjavi:
Edina zgodba, ki je imela svoj konec, pa še traja
Ob drugi obletnici zadnjega rudarskega štrajka odkrili spominsko ploščo. Danes na RTH še 69 zaposlenih.
Anton Lisec
Galerija