Na včerajšnji seji zagorskega Občinskega sveta so se svetniki seznanili tudi s stanjem plazu in cerkvenega objekta v Čemšeniku. Da gre za velik plaz, ki bo za sanacijo terjal veliko finančnih sredstev ter da so dogovori o sanaciji v polnem teku, je za naš radio povedal že župan Matjaž Švagan (kaj je povedal, preverite spodaj).
Stanje in predvidene ukrepe sta na včerajšnji seji Občinskega sveta predstavila geologinja Zdenka Popovič in statik Jože Šafner. Popovičeva je povedala, da je ocenjena površina plazu preko sedem hektarov, plaz sega v globino od 18 do 25 metrov, na njem pa je pa 20 objektov, od katerih je najbolj ogrožena cerkev. Hitrost plazenja je osem milimetrov na leto, pri cerkvi pa petnajst milimetrov.
Študija izvedljivosti sanacije predvideva sidrano pilotno steno nad cerkvijo in izgradnjo vsaj desetih vodnjakov. Sanacija cerkve pa je, kot je povedal Šafner, razdeljena v šest faz. Prva, zaprtje cerkve je že izvedena, druga bo podpora in zavarovanje objekta, tretja je povezava objekta, četrtega izgradnja pilotne stene, peta podbetoniranje cerkve in šesta obnova notranjosti in zunanjosti.
Kako bodo sanirali plaz v Čemšeniku
Sanacija plazu, zaradi katerega so zaprli cerkev, bo razdeljena v šest faz.