Vilenica je ime mednarodnega literarnega festivala, ki si že od samega začetka prizadeva za tesno povezovanje književnikov iz različnih držav ter premagovanje tako fizičnih kot simboličnih meja umetnosti. Letošnja že 34. Vilenica bo tako združila 23 književnikov iz 16 držav, rdeča nit festivala pa bo avtobiografsko pisanje. Festival bodo do 13. septembra spremljali številni dogodki, med drugim pa je ta obiskal tudi Hrastnik.
V hrastniškem rudniku sta se gostji predstavili indijska pesnica Ayesha Chatterjee in irska pisateljica Elizabeth Reapy. Chatterjeejeva (1968), ki je živela v Angliji, ZDA in Nemčiji, preden se je dokončno ustalila v Kanadi, je dosedaj izdala že dve pesniški zbirki Jasnost razdalje in Steklenice in kosti. Njene pesmi so zamišljene kot meditacija o zapletenosti življenja ter človekovega položaja v njem. Elizabeth Reapy (1984) je pisateljica, ki v svojih delih črpa navdih iz življenja na Irskem in je dosedaj napisala dva romana; prvenec Rdeča prst se dotika življenja irskih priseljencev v Avstraliji, medtem ko njen najnovejši z naslovom Koža pripoveduje zgodbo o mladi ženski, ki je nezadovoljna s svojim življenjem in se tako odpravi na potovanje po svetu, da bi našla samo sebe.
Pogovor z avtoricama je vodila Simona Solina, v njem pa se je med drugim govorili o njunem dosedanjem delu ter pomenu literature in jezika v današnjem svetu.