Speculum Artium je festival, ki si že od svojih začetkov pred 11. leti prizadeva za povezovanje umetnosti z modernimi tehnologijami, njihova združitev pa bi obiskovalce festivala nagovorila s temami, ki bodo vedno aktualne; odnos med človekom in strojem, kako tehnološki napredek vpliva na naša življenja in tudi na katere pasti moramo biti previdni, ko zunanjo resničnost začne ogrožati virtualna.
Na letošnjem, 11. festivalu SA so organizatorji dali veliko poudarka na delovanju virtualnih "možganov" oz. umetne inteligence, ki večkrat nezavedno vpliva na ritem našega vsakdana. Na ogled je postavljenih več umetniških inštalacij, projektov ter eksperimentov, ki preizkušajo človekovo razumevanje odnosov s strojem. Zvočna instalacija From Ear To Mouth, ki jo je moč videti v prostorih trboveljskega Zasavskega muzeja, tako obiskovalca vzpodbudi h komunikaciji z napravo, ki mu zastavlja vprašanja na temo sanj in njegovega razumevanja resničnosti. Povsem samostojno razumevanje umetnosti ponudi instalacija Davidov pogled, kjer si obiskovalec na glavo natakne glavo Michaelangeovega Davida in s tem izpolni eno od poslanstev umetnosti; da ta postane resnična, šele ko se predstavi širši javnosti.
Razstavljeni projekti pa niso namenjeni zgolj prikazu tega, kaj zmore sodobne tehnologija, ampak. tudi ozaveščanju o nekaterih perečih družbenih problemih; inštalacija, kjer se posameznik z zavezanimi očmi sprehaja skozi labirint tako na simbolni ravni predstavi stisko beguncev in migrantov, ki se znajdejo v popolnoma novem okolju. S predstavitvami "selfijev" letečih dronov se obiskovalec zave, da prisotnost teh naprav jemljemo preveč samoumevno, svojevrstna posebnost pa je tudi roboroach, pol ščure, pol robot, ki otrokom pomaga pojasniti delovanje možganov.
Ob številnih projektih in umetniških inštalacijah pa na festivalu potekajo tudi delavnice, med drugim tudi na temo snemanja filmov s pomočjo green screena in predavanja na temo odnosov med umetnostjo in virtualno resničnostjo.