Roman Rozina je v Zasavju dobro poznan. Nekdanji publicist in novinar se zadnja leta ukvarja preživlja kot pisatelj. Izdal je že lepo število romanov (Županski kandidat Gams, Zločin in ljubezen), ki so bili med drugim nominirani za prestižno literarno nagrado Kresnik. Letos pa je izdal svojo drugo zbirko kratke proze z naslovom Po cipresah diši, katero je predstavil na literarnem večeru v trboveljski Knjižnici Toneta Seliškarja.
Zbirko sestavlja enajst zgodb, ki se tematsko vrtijo okoli občutkov minevanja in njihove končne postaje, smrti. Slednja se v zgodbah pojavlja dobesedno kot tudi metaforično, glavni liki pa se na razne nenavadne načine z njo soočijo ali pa pred njo v strahu bežijo. Rozina je v pogovoru med drugim izdal, da mu kratka proza predstavlja svojevrsten izziv, saj tovrstne zgodbe za razliko od romanov niso dolgo vključene v proces ustvarjanja, njihova zgoščenost ter jedrnatost pa gledalca hitreje popeljejo do bistva. Zbirki Po cipresah diši je dal takšen naslov, ker so ciprese pogosto povezane z drevesi, ki uspevajo ob pokopališčih, simboličnih zadnjih postajah človekovega življenja.
Rozina je v pogovoru razkril tudi žalostno realnost slovenskega založništva in majave prihodnosti knjige. Med drugim je izrazil svojo zaskrbljenost nad tem, da založbe s kvalitetno ponudbo knjig propadajo (Po cipresah diši je izšla pri založbi Modrijan, ki je trenutno v fazi likvidacije) in da bo bila bralna kultura v prihodnosti omejena zgolj na zabavno produkcijo.
Ob koncu je pisatelj zbranim zaupal tudi načrte za prihodnost, med drugim se že več let pripravlja na izid obsežnega romana, ki se bo odvijal v Zasavju.