Mate Dolenc je ime, ki je v domačih literarnih krogih še kako poznano. Bralcem se je najbolj vtisnil v spomin z romani kot so Vampir z Gorjancev, Morje v času mrka in Njen modri dežni plašč. Miha Čelar pa velja za enega najbolj aktivnih slovenskih dokumentaristov, ki je med drugim posnel filme o slovenskem izumitelju, baronu Antonu Coddeliju ter sindromu "cankarjanskih" mater v Mama je ena sama.
Njegov najnovejši izdelek je otožni in poetični dokumentarec iOtok, ki ga je posnel v sodelovanju z Dolencem in v njem predstavil boj prebivalcev majhnega hrvaškega otoka Biševo, da bi ustanovili mestni odbor in otoku dodelili pravni status, s tem pa bi lahko svoj dom zaščitili pred vse bolj agresivnim turizmom. Čelar in Dolenc sta se zato odločila zagnati spletno platforo z naslovom iOtok, ki je obiskovalcem ponudila informativen in poučen virtualni sprehod po Biševu.
Čelar in Dolenc sta dokumentarni film in Dolenčevo najnovejše literarno delo, zbirko pravljic Kako dolg je čas, predstavila tudi v Delavskem domu Trbovlje, kjer je pogovor z njima vodila Katra Hribar Frol. Dolenc, ki je že od nekdaj zaljubljen v morje, je z grenkobo opisal, kako sta se tako obmorski kot podvodni svet spremenila na slabše; od gromozanskih količin plastike, odvržene v morje, vse bolj agresivnega turizma pa do nečimrnega odnosa prebivalstva, katerim je najbolj pomemben samo še hiter zaslužek. Po besedah Čelarja pa iOtok služi kot opomin na to, kakšne posledice za seboj pustita pohlep, pomanjkanje spoštovanja do naravnih bogastev in odsotnost empatije.