Pred dnevi je začel veljati odlok o obveznem razkuževanju v večstanovanjskih stavbah. Upravnike v Zasavju smo vprašali, kako bodo storitev zaračunali občanom.
Tako v Trbovljah kot tudi Zagorju in Hrastniku je razkužila zagotovila občina. Po večini stavb bodo razkuževali čistilni servisi, stanovalci ali zunanji izvajalci.
Na KSP Hrastnik, Spektru, Sopu in Našemu okolju so postavili enotno ceno 10 evrov plus ddv na gospodinjstvo. Stanovalcem, katerih stavbe upravlja Stanovanjsko podjetje Zagorje, pa ne bo potrebno plačati ničesar. Takšen je namreč dogovor z zagorskim županom Matjažem Švaganom.
In kako bodo upravniki zaračunali razkuževanje?
Na KSP Hrastnik bodo strošek zaračunali uporabnikom na mesečni položnici (kot obratovalni strošek). Stroške razkuževanja bodo na položnici uporabnikom, najemnikom in lastnikom, obračunali tudi pri Spektru in Sopu. Medtem ko so se v podjetju Naše okolje odločili, da dokler zadeve ne bodo dovolj jasne, uporabnikom, lastnikom in najemnikom stanovanj ne bodo zaračunali omenjene storitve.
Vsi upajo, da bo vlada v naslednjih dneh sprejela tudi ukrepe, ki bodo razbremenili uporabnike večstanovanjskih objektov plačila storitev po sprejetem ukrepu. Pred dnevi je namreč Zbornica za poslovanje z nepremičninami glede plačila storitev razkuževanja na Ministrstvo za okolje in prostor naslovila vprašanje glede možnosti črpanja sredstev rezervnega sklada; namreč Stanovanjski zakon natančno določa za plačilo katerih stroškov se lahko črpajo ta sredstva. V odgovoru so navedli, da bodo proučili možnost črpanja sredstev rezervnega sklada v času epidemije v tovrstnih primerih in predlagali rešitve v okviru naslednjega paketa ukrepov za blaženje posledic koronavirusa.
Na celotno dogajanje pa se je odzvala tudi Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), ki meni, da bi morala vlada ob sprejetju ukrepa o razkuževanju večstanovanjskih stavb zagotoviti njegovo strokovno izvajanje, a ne na stroške etažnih lastnikov. Na ZPS poudarjajo, da mora biti vsak odlok napisan tako, da je njegova vsebina jasna in določna ter da je naložene obveznosti v realnosti tudi možno izvajati.