S 1. junijem so začeli veljati nekateri novi ukrepi na področju štipendiranja. Ti ukrepi predstavljajo del Zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19. Spremembe veljajo predvsem za področje sofinanciranja, pridobivanja in vračanja štipendij.
Ukrepi so naslednji:
- vlagatelji za dodelitev Zoisovih štipendij bodo lahko v študijskem letu 2020/21 uveljavljali izjemni dosežek, ki je bil dosežen v šolskem letu 2017/18 ali 2018/19. Enak ukrep veljat tudi za tiste vlagatelje v študijskem letu 2020/21, ki lahko uveljavljajo izjemni dosežek iz študijskega leta 2018/19 ali 2019/20.
- vlagatelji lahko ponovem v študijskem letu 2020/21 uveljavljajo tudi znanstvenoraziskovalno nalogo ali znanstven prispevek, objavljen v študijskem letu 2018/19 ali 2019/20.
- Tisti, ki bodo vložili vlogo za dodelitev ali nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije v študijskem letu 2020/21 lahko prav tako uveljavljajo izjemni dosežek, ki so ga dosegli na tisti ravni izobraževanja, za katero uveljavljajo štipendijo ali pa katerikoli dosežek v študijskem letu 2019/20.
Do sprememb je prišlo tudi pri določenih pravilih glede napredovanja v višji leltnik in zaključek izobraževanja;
- omogoča se mirovanje štipendijskega razmerja v študijskem letu 2020/21. To ne velja v primeru, če štipendist ne napreduje v višji letnik ali do 30. septembra 2020 ne zaključi z izobraževanjem.
Na področju sofinanciranja kadvorskih štipendij in pogojev vračanja le teh se obeta naslednja sprememba:
- delodajalec ni dolžan vrniti prejetega zneska sofinanciranja kadrovske štipendije za štipendista, ki je zaposlen manj kot leto dni ali pa je z njim zaradi izrednih okoliščin v zvezi z epidemijo COVID-19 odpovedal pogodbo o zaposlitvi.
- V primeru, če delodajalec izjavi, da štipendije zaradi izrednih razmer ne more odplačati v dogovorjenem roku, lahko zaprosi za zamik izplačila za največ šest mesecev.
Zadnji večji ukrep je tudi možnost podaljšanja odloga vračila štipendije. Ta se lahko uveljavi v primeru, če štipendist pred iztekom roka izjave, da štipendije ne more vrniti v dogovorjenem mesečnem znesku. O sami prošnji odloča dodeljevalec štipendije.