Že nekaj dni število okuženih z novim koronavirusom narašča. Številni okuženi, ki ne vedo, hodijo v službo, šolo, vrtec, po opravkih. Obstajajo pa tudi taki, ki kljub tveganemu stiku, ne ostanejo v samoizolaciji ali pa se ne želijo testirati. Prihaja tudi do zamika zaradi čakanja na izvid. In ljudje se, ne glede na vse, prosto gibljejo.
Do takšnih situacij, žal, prihaja tudi v Zasavju. Na nas so se obrnili prestrašeni bralci in poslušalci z različnimi zgodbami. Povedali so nam, da pred dnevi oseba, ki je bila okužena, kljub pozitivnemu brisu otroka poslala v šolo in vrtec. Oddelka sta posledično v karanteni.
Na nas se je obrnila tudi mama, ki je nekaj dni nazaj izvedela, da je vzgojiteljica v vrtcu pozitivna. Kljub temu, da je bil otrok v tesnem stiku z okuženo vzgojiteljico, otroku ni bila odrejena izolacija oziroma karantena. Zato se upravičeno sprašuje, kaj lahko v takšnem primeru naredi. Naj ostane doma?
Ministrstvo namreč že od 8. oktobra ne izdaja več karantenskih odločb za bližnje stike, kar pomeni, da kontakti, ki ostanejo doma, nimajo pravice do nadomestila plače.
V izogib takim situacijam je ministrstvo za zdravje zdaj vendarle poslalo šolam in vrtcem dopis, da bo nastajajoči Zakon o začasnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 uredil nadomestila staršem, ki so doma zaradi karantene otrok. Ravnatelj bo NIJZ poslal seznam staršev, NIJZ pa jim bo poslal potrdilo. Zakon, ki bo poslan v državni zbor, bo za nazaj uredil tudi ne izdajanje karantenskih odločb.
Pred nekaj dnevi je minister za zdravje Tomaž Gantar na tiskovni konferenci pojasnil, da se morajo osebe, ki so bile v tesnem stiku "dogovoriti z osebnim zdravnikom, mu povedati o kontaktu. Opozorjeni boste na možne znake bolezni, če se pojavijo, boste potrebovali testiranje, v nasprotnem primeru pa izolacijo in po dogovoru z zdravnikom tudi bolniški stalež za obdobje karantene."
Protokol še usklajujejo
Pristojna ministrstva in službe še usklajujejo protokol za primere, ko delavec zaradi stika z okuženo osebo ne more opravljati svojega dela, odločbe o karanteni pa zaradi preobremenjenosti NIJZ ne dobi več. Delodajalci bodo lahko predvidoma povračilo nadomestila plače za takšne delavce uveljavljali s potrdilom, ki ga bo izdala medicina dela.