Vektorska cepiva po novem uporabljajo le v primeru kontraindikacije za cepljenje z mRNK cepivi ali na izrecno željo posameznika, ki je pred cepljenjem seznanjen z možnimi neželenimi učinki po cepljenju. V Sloveniji sicer uporabljamo vektorska cepiva podjetij AstraZeneca in Janssen. Za mlajše od 30 let je strokovna skupina predlagala uporabo cepiva Pfizer.
Mi smo na aplikaciji NIJZ preverili, koliko ljudi se je v zasavski statistični regiji cepilo z vektorskimi cepivi. S cepivom Astra Zenece se je s prvim odmerkom cepilo 6850 oseb oziroma 6846 starejših od 18 let. glede na podatke lahko sklepamo, da so s prvim odmerkom cepiva v zasavski statistični regiji, cepili tudi 4 mlajše osebe od 18. let. Z drugim odmerkom cepiva Astrazenece se je cepilo 6297 oseb oziroma 6295 oseb starejših od 18. let. Torej sta oba odmerka cepiva Astra Zenece dobili dve osebi mlajši od 18. let.
Na težavo smo naleteli pri preverjanju števila cepljenih z vektorskim cepivom Janssen. Po podatkih NIJZ je bilo v zasavski statistični regiji z omenjenim cepivom cepljenih 3369 oseb starejših od 18. let, medtem ko je številka za vse starostne skupine nekoliko drugačna. S cepivom Janssen se je cepilo 3360 oseb, torej 9 oseb manj. Podatki se torej ne ujemajo. Zato smo na zasavske zdravstvene domove naslovili vprašanje, koliko oseb mlajših od 18 let, če sploh, so cepili z vektorskimi cepivi. Z vseh zdravstvenih domov so nam sporočili, da oseb mlajših od 18. let niso cepili z vektorskim cepivom.