Nekoč so bili ljudje je naslov najnovejšega slovenskega filma in tretjega celovečerca režiserja, scenarista in pisatelja Gorana Vojnovića. V njem se Vojnović dotika večno aktualne begunske problematike, tokrat prikazane skozi zgodbo najboljših prijateljev Lea in Vučka, ki jima banka odkloni posojilo za obnovo njune restavracije, zato se zatečeta h kriminalu in po spletu nesrečnih okoliščin ukradeta tovornjak, poln beguncev.
Film, ki je bil dokončan že lani, luč sveta pa je zaradi trenutnih zdravstvenih razmer ugledal šele letos, je bil premierno predvajan v kinodvorani Delavskega doma Trbovlje v okviru praznovanja tedna splošnih knjižnic. Projekciji filma je sledil tudi krajši pogovor z Vojnovićem, ki ga je vodila Katra Hribar Frol.
"Želeli smo posneti film, ki prikazuje kakšne posledice lahko pusti begunska problematika na ljudeh," je poudaril Vojnović. "Zdelo se mi je zanimivo, da večino filma beguncev niti ne vidimo in da je fokus na obeh glavnih junakih in kako ta tvegan položaj vpliva na njuno življenje." Film sicer temelji na istoimenski gledališki predstavi, kjer sta glavni vlogi prav tako odigrala Francesco Borchi in Moamer Kasumović, Vojnović je tokrat prevzel zgolj vlogo režiserja, medtem ko mu je pri scenariju pomagal Tomasso Santi. "Nastajanje filma je bilo zelo organizirano in ker sem se lahko v celo posvetil režiji, tudi manj naporno kot sicer." Vojnović je hkrati poudaril, da ne glede na trenutne razmere v svetu ostaja optimist in da se bo po določenem času življenje vrnilo tudi na kulturne prireditve.
Ob koncu je še dodal, da mu je od vsega najbolj pisana na kožo vloga pisatelja: "Režiranje in pisanje scenarijev za filme in gledališke predstave dojemam kot svoj poklic, pisanje pa kot strast, zato se v slednjem najbolj počutim doma."