V soboto 7. maja od 18. ure do nedelje 9. maja do 6. ure bo na cestah po vsej Sloveniji potekal poostren nadzor v katerem bodo policisti preverjali, ali vozniki vozijo pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Aktivnosti, povezane z nadzorom psihofizičnega stanja voznikov, so evropsko usklajene in jih koordinira evropska zveza prometnih policij ROADPOL. Aktivnosti bodo poostreno izvajali tudi na več lokacijah na območju Zasavja.
In še nekaj podatkov:
Povprečna stopnja alkoholiziranosti povzročiteljev prometnih nesreč na območju celotne Slovenije je v letošnjem letu zanašala 1,45 grama na kg krvi v lanskem pa 1,40 grama na kg krvi.
Policija je v letošnjem letu, do 2. maja ugotovila 4.329 kršitev, povezanih z alkoholom, v enakem obdobju lani pa 3.374. Odrejenih je bilo
122.364 alkotestov (lani 130.220), od katerih je bilo 4.281 pozitivnih (lani 3.263)
S PU Ljubljana so nam poslali tudi podatke o številu alkoholiziranih voznikov na območju posameznih policijskih postaj v Zasavju:
PP Hrastnik:
V letošnjem letu (do 1. 5.) so policisti obravnavali 34 voznikov (lani v istem obdobju 17), ki so vozili pod vplivom alkohola. Dva izmed njih sta povzročila prometno nesrečo (lani 3). Najvišja zaznana stopnja alkoholiziranosti v tem času je znašala 1,68 g/kg alkohola v krvi (kar znaša okoli 0,84 mg/l alkohola v izdihanem zraku - podatek je približek, ki je podan zaradi primerljivosti podatkov z drugimi enotami).
PP Litija:
V letošnjem letu (do 1. 5.) so policisti obravnavali 23 voznikov (lani v istem obdobju 16), ki so vozili pod vplivom alkohola. Trije izmed njih so povzročili prometno nesrečo (lani 1). Najvišja zaznana stopnja alkoholiziranosti v tem času je znašala 0,76 mg/l alkohola v izdihanem zraku.
PP Trbovlje:
V letošnjem letu (do 1. 5.) so policisti obravnavali 22 voznikov (lani v istem obdobju 17), ki so vozili pod vplivom alkohola. Eden izmed njih je povzročil prometno nesrečo (lani 2).
PP Zagorje ob Savi:
V letošnjem letu (do 1. 5.) so policisti obravnavali 11 voznikov (lani v istem obdobju 11), ki so vozili pod vplivom alkohola. Eden izmed njih je povzročil prometno nesrečo (lani 3). Najvišja zaznana stopnja alkoholiziranosti v tem času je znašala 0,93 mg/l alkohola v izdihanem zraku.
Kar vsaka tretja smrtna prometna nesreča se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Vse voznike zato pozivajo, naj nikar ne sedejo za volan, če so pred tem uživali alkohol ali druge psihoaktivne snovi, oziroma naj si zagotovijo varen prevoz. K varni in odgovorni udeležbi v prometu pozivajo tudi kolesarje in pešce!
Jutri poostren policijski nadzor
Fotografija je simbolična.
Največ alkoholiziranih voznikov obravnavali hrastniški policisti.