Nasilje se dogaja tako v partnerskem odnosu, zunaj partnerskega odnosa, v družini in tudi na delovnem mestu.
Posledice nasilja se zarežejo v vse pore življenja žrtve. Posledice se kažejo v različnih oblikah, od slabega zdravstvenega stanja, poškodb in bolezni do občutka strahu, tesnobe, depresivnosti, krivde in sramu ter slabe samopodobe, šibke socialne mreže in osamljenosti, samodestruktivnih vedenj, kot so zasvojenosti ali samopoškodovanje ter ekonomskih posledic, na primer slabša zaposljivost in materialna stiska ali revščina.
Centri za socialno delo v okviru nalog za preučevanje nasilja v družini nudimo pomoč tako žrtvam nasilja kot tudi povzročiteljem. Pri svojem delu se srečujemo z ugotovitvami, da so v veliki večini žrtve nasilja ženske in otroci, ter da gre v veliki večini za dalj časa trajajoče oblike nasilja. Nasilje je še vedno v naši družbi precejšen tabu. Smatra se da je je nasilje stvar, ki se tiče zgolj žrtve in povzročitelja in pogosto ostane znotraj štirih sten.
Poleg mladoletnih otrok in žensk, ki sta najbolj izpostavljeni skupini žrtev nasilja, se vse prepogosto pozablja na starejše, ki pa so najbolj ogrožena skupina. Starejši so pogosto popolnoma odvisni od pomoči svojcev pri opravljanju osnovnih življenjskih opravil. Poleg pomanjkljive skrbi se pri starejših opaža predvsem psihično in ekonomsko nasilje. Starejši so z nasiljem, ki ga doživljajo s strani svojcev, oropani vsakršnega osebnega dostojanstva in spoštovanja, ki pritiče njihovem obdobju življenja in življenjskim izkušnjam. Zaradi potrebe po pomoči se starejši težko odločijo za prijavo nasilja in ga pogosto tudi opravičujejo. Glede na starajočo se družbo mora biti zaščita starejših pred nasiljem in omogočanje dostojne starosti eden izmed pomembnejši ciljev za prihodnost.
Center za socialno delo Zasavje, Enota Zagorje ob Savi je ob sodelovanju s Policijsko postajo Zagorje ob Savi 22.11.2023 organiziral akcijo ozaveščanja o pomembnosti preprečevanja vsakršnih oblik nasilja ter pomembnosti prijave zaznanega nasilja. Občanom Zagorja ob Savi pa smo bili na voljo tudi za druge informacije. Tovrstne akcije so pomembne tako z vidika predstavitve delovanja kot tudi zmanjševanja predsodkov do inštitucij.
V kolikor želimo razvijati boljšo in bolj povezno družbo, občutljivo na vprašanja nasilja moramo sprejeti odločitev, da se nasilje tiče vsakogar izmed nas. V kolikor smo obveščeni o nasilju je naša moralna odgovornost, da o tem vsaj obvestimo inštitucije, ki lahko nudijo pomoč in podporo žrtvam, ter družinam pomagajo pri celostni obravnavi izzivov, ki so pripeljali do nasilja. Opaženo nasilje se lahko sporoči centru za socialno delo ali policiji na anonimno številko 080 1200.
Zapisal strokovni delavec CSD Zasavje, Enota Zagorje ob Savi
Nikolaj Bergant
Misel:
Svet v katerem želimo živeti naj zaznamuje solidarnost, strpnost in mir.
Vsak od nas lahko prispeva svoj kamenček h graditvi skupne prihodnosti !
Adisa Mujčinović, pomočnica direktorja CSD Zasavje, Enote Zagorje ob Savi