V skladu z evropsko direktivo je od 1. januarja letos tudi v Sloveniji obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila, zaradi česar slednjega ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke v črnih zabojnikih. Odpadni tekstil, kot so stara oblačila (majice, hlače, jakne, krila, obleke, spodnje perilo, nogavice), hišni tekstil (posteljnina, rjuhe, prevleke, brisače, zavese), torbe in tekstilne vreče, modni dodatki, obutev in pasovi, je odslej treba odlagati v zabojnike za rabljena oblačila. S temi upravljajo različne organizacije. Odpadni tekstil je možno oddati tudi v zbirnih centrih komunalnih podjetij in v trgovinah z rabljenimi oblačili. Ker je cilj direktive nadaljnja predelava, reciklaža ali ponovna uporaba, je treba tekstil odložiti čist in suh. V zasavskih občinah imamo zabojnike za zbiranje uporabnega tekstila, ki jih praznijo humanitarne organizacije, prav tako je v Trbovljah socialno podjetje Stara šola, kjer prav tako prevzamejo še uporabne stvari. Kam pa z neuporabnimi tekstilnimi izdelki? Tega vprašanja smo se lotili že včeraj in do začetka današnje oddaje dobili kar nekaj odgovorov. Na trboveljskem RK, ki skrbi za praznjenje dveh zabojnikov za uporabna oblačila in obutev smo izvedeli, da je približno ena tretjina odloženega v obeh zabojnikih neuporabna. Ko prostovoljke vse kar se nabere pregledajo, izločijo neuporabne stvari. Ko se teh nabere določena količina je potrebno poklicati prevzemnika, da jih odpelje. A kaj ko je teh prevzemnikov v Sloveniji zelo malo. Tudi vodstva naših komunal smo vprašali, kako so pripravljeni na uveljavitev nove evropske direktive in dobili zelo različne odgovore, od tega da podrobnih informacij še ni, pa da se bodo o tem pogovarjali in usklajevali prihodnji teden, do odgovora trboveljske komunale, da so skupaj z Občino že naročili 10 dodatnih zabojnikov, ki bodo nameščeni na ekoloških otokih.
Z vprašanjem, kam naj občani poslej odlagajo odpadni tekstil, smo se obrnili tudi na Ministrstvo za okolje, prostor in energijo in dobili naslednji odgovor:
Slovenija je že uskladila zakonodajo glede ločenega zbiranja odpadnega tekstila v skladu z evropsko direktivo, ki od 1. januarja 2025 zahteva ločeno zbiranje tekstila. To področje urejajo:
1. Zakon o varstvu okolja (ZVO-2), ki določa ločeno zbiranje odpadkov glede na vrsto in lastnosti.
2. Uredba o odpadkih, ki predpisuje obvezno ločeno zbiranje tekstila na nacionalni ravni.
3. Uredba o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov, ki od izvajalcev javnih služb zahteva zagotavljanje zmogljivosti za ločeno zbiranje tekstila v zbirnih centrih.
Ločeno zbiranje odpadnih oblačil in tekstila v zbirnih centrih je v Sloveniji obvezno že od leta 2017. Za odpadni tekstil velja hierarhija ravnanja z odpadki, medtem ko rabljena oblačila niso obravnavana kot odpadek. Za spodbujanje ponovne uporabe rabljenih oblačil so v Sloveniji prisotni različni ukrepi, kot so izmenjevalnice, popravljalnice in centri ponovne uporabe.
Kam z odpadnim tekstilom?
Odpadni tekstil nič več v zabojnike za MKO